Кодекс понашања ученика

Кодекс је зборник закона, правила и прописа којим се регулише понашање људи у некој области. Кодекс може бити правни, етички, дипломатски, црквени, естетски итд.

Правила служи зато што помаже људима да живе једноставније. У свему што људи раде постојећа правила: у саобраћају, у писању, у математици, у исхрани, облачењу, понашању.

Ако их поштујете – и живот у школи биће нам лакши и пријатнији.

• Поштуј кућне ред школе, немој да касниш, тако поштујеш своје и туђе време.
  • Када дођеш у школско двориште, стани у ред. Чекање се може прекратити разговором. Пристојно црвено говори о твојој зрелости и озбиљној намери да у школи добијаш оно по шта си дошао а то је твоје најосновније образовање.
  • Не заборави да својим наставницима, особним школама и својим друговима упутиш поздрав: “добар дан“, “довиђења“, “ћао“. Њих ће се обрадити, а тебе неће оштетити.
  • Ходником не јури, не гурај се да не би повредио себе или другог. Старијег пропусти, а групу заобиђи.
  • Буди пажљив на часу, не сметај, не гунђај, не шетај. Када говориш захтевај да сви ћуте. Вријеме поштујеш себе и друге.
  • Домаће задатке редовно раде и учи.За све што не разумеш или не можеш да схватиш, можеш наставити да се лепо обратиш.
  • На време искључује мобилни телефон, мп3 плејер и сличне уређаје. То је твоја приватна ствар, а своју приватност треба задржати за себе и њоме не угрожавати друге. ТВОЈЕ не може бити важније од НАШЕГ-а.
  • Дозвољено је да у великим количинама употребљаваш речи: молим, хвала, изволи, извини. У комбинацији са љубазним осмехом пред тобом су неограничене могућности. Пробај! Успех је загарантован.
  • Искажи своје мишљење или незадовољство јасно и гласно, бираним уљудним речима. Тако ћеш једноставно решити сваки неспоразум и са наставником и са друговима.
  • Не решавај сукобе физичким обрачунавањем. То је карактеристика немоћних и примитивних људи. То сигурно ниси ти!
  • Немој да причаш са устима пуним хране. Мљацкање у току разговора, једнако је причање са жвакаћом гумом у устима. Непристојно је, једно и друго.
  • Буди пажљив и нежан према најмлађим ученицима у школи. Они једино од тебе могу да науче како треба да се понашају.
  • Не исказуј своје незадовољство над школском имовином. Она користи свима. Ако направите штету ваших родитеља ће морати да је плате. Од такве штете немаш користи.
  • Не гази траву у школском дворишту. Немој бити јачи од онога што не може да се брани.
  • Не бацај смеће око себе. Не остављај такве трагове за собом! Наћи ћемо вас и без њих!
  • Ако одлучите да у школи донесете скупоцене предмете, нека буду на одговорност твоју и твоју родитеље. Ако се оштете или изгубе не криви друге.
  • Ако си ученик 7. или 8. разреда, немашу смањену оцену из владања, више од две недовољне оцене, добићеш одговорни задатак, бићеш дежурни ученик. Тада се придржава упутства о дежурству и сарађуј са дежурним наставницима.
  • Сигурно ти није пријатно када ти неко претура по торби или перници, па не чини ни ти то другима.
  • Одећа у којој долазиш у школу треба да буде, уредна, у твом стилу, али и практична за рад. Одећа коју носиш јасно говори о твојој личности. Она одражава укус и стил сваке особе која мора бити поштована.

Неодговарајуће понашање у школи може бити и кажњено. Начини кажњавања записани су у строгим правилницима које боље разумеју одрасли.

***

Када осетиш како је лако понашати се пристојно, закони и казне одраслих биће ти сувишни.